Методична робота


До уваги керівників методичних комісій!
З 05.03.3020 розпочинаємо роботу над альманахом 2020.
   До 06.03.2020 прошу надати до методичного кабінету конкретні пропозиції щодо публікацій від представників відповідної МК із зазначенням теми методичної розробки та автора роботи.
     З 10.03.2020 прошу надати робочі матеріали з фотозвітом для підготовки методичної розробки до друку. Пропозиції приймаються до 20.03.2020.
____________________________
Графік контролю
теоретичного, виробничого навчання та виховної роботи
березень  2020
Дата
Мета
відвідування
ПІБ
викладача, майстра в/н,
класного керівника
Хто контролює
06.03.2020
Контроль якості та своєчасності проведення ПА
Волкова С.М.  (гр.№ 53/19,
професія «Машиніст крана (кранівник)», II р.)
заст. дир. з НВР, старший майстер
13.03.2020
Контроль якості та своєчасності проведення ПА
Іванова Л.В.  (гр.№34/16,
професія «Контролер зварювальних робіт», IIр.)
заст. директора з НВР, старший майстер
09.03.2020-16.03.2020
Контроль якості та своєчасності проведення  тижня української мови, літератури, зарубіжної літератури та художньої культури
Василевська Є.А., Лапіна І.В., Гнєдашова Т.М., Нелепа Т.В.
заст. дир. з НР, МР
До 12.03.2020

Контроль надання публікацій до обласної газети «Обрій профтехосвіти»
майстри в/н Курян О.М., Лігун А.В.
заст. директора з МР
16.03.2020-20.03.2020
Контроль якості та своєчасності проведення  тижня з професії «Контролер верстатних і слюсарних робіт (слюсарні роботи); лаборант з фізико-механічних випробувань»
Кобець М.П., Огарко І.В., Грицай Т.В., Хабер В.М., Пєтухова О.О.


заст. дир. з НВР, МР


19.03.2020
За погодженням з викладачем
Контроль якості та своєчасності проведення відкритих уроків:
-виробничого навчання;
-теоретичного навчання:
  • з фізичної культури;



Майстер в/н Левченко О.А. (гр. №15/19)
Викладач Сідорова Л.В.

заст. директора з НВР, НР,  старший майстер
20.03.2020



Контроль якості та своєчасності проведення ПА


Паржницька Т.Д. (гр.№14/19, професія «Електромонтер з рем. і обсл. електроустатк.», IIр.)
заст. директора з НВР, старший майстер
Згідно з графіком
Контроль проведення виховних годин

Класні керівники груп

заст. директора з ВР

Згідно з графіком навчального процесу
Контроль виробничого навчання та виробничої практики на підприємстві
Майстри в/н
заст. директора з НВР, старший майстер
23.03.2020-31.03.2020
Перевірка комплексного методичного забезпечення предметів і професій:
1)Предмет «Спеціальна технологія» з професії «Контролер верстатних і слюсарних робіт (слюсарні роботи)»
2)Професія «Лаборант з фізико-механічних випробувань»


3)Професія «Контролер зварювальних робіт»


Викладач Скрябіна Я.В.


Викладач Ноздріна О.М., майстри в/н Огарко І.В., Кобець М.П., Грицай Т.В.

Викладач Рєзніченко В.О., майстри в/н Шелуханська М.О., Чернявський С.А.
заст. директора з МР
27.03.2020
Контроль якості та своєчасності проведення ПА
Рєзніченко В.О. (гр.№13/19,
професія «Електрозварник», IIр.)
заст. директора з НВР, старший майстер
                                                                                              

________________________________
Графік
проведення предметних тижнів у ІІ семестрі 2019/2020 н. р.
№ з/п
Педпрацівники,  які готують захід
Предмет, професія
Строки проведення
Результат за підсумками проведення
1.
Наумова Л.А., Кононова Н.Г., Женська О.О., Король Н.Є., Кахадзе І.К.
Касир (в банку)
27.01.2020-31.01.2020
наказ, презентація
2.
Лісняк  Р.П., Панченко О.Г., Богуславська Т.П.
Інформатика
27.01.2020-31.01.2020
наказ, презентація
3.
Кур’ян О.М., Лігун А.В., Добрик Н.Г., Пахар Т.В., Біла В.А., Ткаченко  Н.Ю.
Верстатні професії
03.02.2020-07.02.2020
наказ, презентація
4.
Василевська Є.А., Біла В.О., Гнєдашова Т.М., Будніков А.Л.
Іноземні мови
17.02.2020-21.02.2020
наказ, презентація
5.
Смірнова О.В., Зайкова М.А., Удалова Н.П., Кахадзе І.К.

Математично-економічні дисципліни
24.02.2020-28.02.2020
наказ, презентація
6.
Василевська Є.А., Лапіна І.В., Гнєдашова Т.М., Нелепа Т.В.
Українська мова, література, зарубіжна література та художня культура
09.03.2020-16.03.2020
наказ, презентація
7.
Скрябіна Я.В., Ноздріна О.М., Кобець М.П., Огарко І.В., Грицай Т.В., Хабер В.М., Пєтухова О.О.
Контролер верстатних і слюсарних робіт (слюсарні роботи); лаборант з фізико-механічних випробувань
16.03.2020-20.03.2020
наказ, презентація
8.

Землякова Л.Є., Личката Ю.В., Курлович І.Є., Смірнова О.В., Голубова В.В.
Природничі дисципліни (біологія, хімія, екологія, фізика)
06.04.2020-10.04.2020
наказ, презентація
9.




Пахар Т.В., Біла В.А., Ноздріна О.М., Кушніренко С.С., Мушенко В.М., Джоболда Л.В.

Слюсар з механоскладальних робіт-розмітник (для учнів з вадами слуху)
13.04.2020-17.04.2020
наказ, презентація
10.
Огаренко С.П.
Охорона праці
20.04.2020-24.04.2020
наказ, презентація
11.
Пецуха О.В., Лазарева Ж.В., Куцевол І.І., Швець В.Ф.
Лицювальник-плиточник
18.05.2020-22.05.2020
наказ, презентація


___________________________________
Графік
перевірки комплексного методичного забезпечення предметів (професій)  у ІІ семестрі 2019/2020 н. р.

№ з/п
П.І.Б. викладача/майстра в/н
Предмет (професія)
Термін
перевірки
Результати перевірки
1.
Пецуха О.В.
Предмет «Технологія штукатурних робіт»
січень

наказ
Предмет «Технологія лицювальних та плиткових робіт»
лютий
2.
Волкова С.М.
Предмет «Будова вантажопідіймальних кранів»
січень

наказ
3.
Панченко О.Г.
Предмет «Інформатика»
січень

наказ
4.
Гнєдашова Т.М.
Предмет «Зарубіжна література»
лютий
наказ

5.
Нелепа Т.В.
Предмет «Українська мова»
лютий
наказ
6.
Скрябіна Я.В.
Спеціальна технологія з професії «Контролер верстатних і слюсарних робіт (слюсарні роботи)»
березень
наказ

7.
Ноздріна О.М., Огарко І.В., Кобець М.П., Грицай Т.В.
Професія «Лаборант з фізико-механічних випробувань»
березень
наказ
8.
Рєзніченко В.О., Шелуханська М.О., Чернявський С.А.
Професія «Контролер зварювальних робіт»
березень
наказ
9.
Марченко І.В.
Предмет «Основи правових знань»
квітень
наказ
10.
Смірнова О.В., Голубова В.В.
Предмет «Фізика і астрономія»
квітень
наказ
11.
Зємлякова Л.Є., Курлович І.Є.
Предмет «Хімія»
травень
наказ
12.
Ноздріна О.М., Кушніренко С.С., Левченко О.А.
Професія «Слюсар з механоскладальних робіт»
травень
наказ



_____________________________________

До уваги керівників методичних комісій! 16. 04. 2019 року о 14.30 відбудеться засідання методичної ради.
_______________________________

Педагогічні читання (день другий)

Педагогічні читання

Майстер-клас щодо роботи з блогами 

Тренінг «Запобігання професійному вигоранню» 


Наказ №781, від 28.12.2018 року "Про підсумки методичної роботи у І семестрі 2018 - 2019 навчального року"

____________________________________________________________


Перелік методичних комісій ДНЗ "ЗМВПУ"

__________________________________________________

Типи та види уроків, методика підготовки та вибору

Організаційну форму навчання викладач обирає, залежно від теми, яка вивчається, та на підставі системного підходу до викладання свого предмета.
Систему уроків викладач вносить до поурочно-тематичного планування. При цьому необхідно чітко продумувати та визначати місце і значення уроку, обсяг знань, якими повинні оволодіти учні, їх готовність до засвоєння нових знань на необхідному рівні.

Мета уроку

Мета кожного уроку має три обов’язкові складові частини:
Визначаючи виховну мету занять, необхідно враховувати її пріоритетні напрямки:
  • формування національної свідомості, любові до рідної землі, поваги до культури та історії свого народу;
  • шанобливого ставлення до культури всіх народів, що проживають на території України;
  • формування творчої, працелюбної особистості;
  • розвиток духовної культури особистості;
  • формування екологічної культури;
  • розвиток індивідуальних здібностей і забезпечення умов їх реалізації.
Навчальною метою може бути:
  • забезпечення під час уроку засвоєння (повторення закріплення) понять, законів, теорій;
  • формування ( продовжити формування, закріпити) певних вмінь;
  • формування системи знань з теми;
  • контроль рівня засвоєння знань, отриманих під час попередніх уроків;
  • узагальнення, систематизація та закріплення знань з теми;
  • навчання учнів використанню знань для вирішення практичних завдань тощо.

Завдання розвитку мислення (розвиваюча мета) – розвиток пізнавальних інтересів і здібностей учнів:

  • формування загальнонавчальних вмінь та навичок (робота з підручниками, узагальнення, планування, самоконтроль тощо);
  • сприяння розвитку волі, наполегливості під час навчання, розвитку пам’яті (уяви, технічного мислення, мови, самостійності тощо);
  • розвиток емоцій учнів шляхом створення ситуацій здивування, переживань тощо;
  • розвиток зацікавленості учнів у навчанні шляхом доведення важливості матеріалу, що вивчається (використання ігор, проблемних ситуацій тощо).

Схема уроку

Проблемні уроки можна підвести під наступну схему:
І. Тема уроку:
1) Мета (дидактична, виховна, розвиваюча).
2) Тип уроку (вид).
3) Методи навчання, викладання ( або їх поєднання на різних етапах уроку).
4) Використання технічних та комп’ютерних засобів навчання, засобів наочності, джерел інформації ( підручники, періодичні видання, художня література та ін.).
ІІ. Актуалізація знань та активізація розумової діяльності:
1) Опорні зв’язки ( поняття та факти).
2) Зв’язок із попереднім уроком, з інформаційним матеріалом.
3) Тип самостійної роботи.
4) Засоби та способи індивідуалізації.
5) Засоби збудження інтересу учнів до теми, до уроку та утворення емоційного середовища.
6) Форма контролю за ходом уроку, оцінка навчальних досягнень.
ІІІ. Засвоєння нових понять та засобів дії:
1) Нові поняття та засоби їх засвоєння.
2) Основні та другорядні проблеми.
3) Вид самостійної роботи, її зміст (індивідуальна робота).
4) Проблемні та інформаційні питання (для утворення проблемних ситуацій та постановки проблем) і питання, що будуть запропоновані учням.
5) Варіанти засобів розв’язання завдань, можливі підказки для вирішення складних проблем у процесі сприймання й осмислення учнями нового навчального матеріалу.
IV. Формування умінь та навичок:
1) Вид самостійної роботи (фронтальна та диференційована).
2) Конкретні вміння та навички для опрацювання навчального матеріалу (вміння формулювати питання, знаходити причину за наслідком, вирішувати типові завдання та ін.).
3) Засвоєння знань, зміцнення умінь у процесі узагальнення, систематизації, застосування знань, умінь і навичок на практиці.
4) Засоби отримання зворотної інформації.
V. Домашнє завдання:
1) Повторення, підведення підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.
2) Вид самостійної роботи (диференційовані завдання творчого характеру, їх обсяг, джерела інформації) поради, як її краще виконати.

Підготовка до уроку

Підготовка до уроку складається з наступних елементів:
1. Визначення змісту та відбір матеріалу запланованого на урок, з урахуванням його специфіки та складності.
2. Уточнення теми заняття, чітке визначення навчальної, виховної та розвиваючої мети заняття і шляхів її реалізації.
3. Визначення форми та методу проведення уроку, типу уроку та його структури, з розподілом часу.
4. Уточнення завдань для вправ і самостійних робіт, а також контрольних запитань.
5. Складання плану уроку та конспекту викладання матеріалу.
6. Підготовка матеріально-технічної бази, ТЗН, наочних посібників.

Складання плану уроку

Під час підготовки до уроку значне місце займає складання плану, у якому повинні визначатись:
  • чітко і зрозуміло, по-можливості, коротко сформульована тема;
  • визначена триєдина мета у відповідності з вимогами програми;
  • вказане обладнання уроку (дидактичне, наочне, ТЗН);
  • розписаний хід уроку ( за планом структури уроку у відповідності з його типом).

Методи навчання

Методи навчання можна поділити за джерелами знань та формою викладу навчального матеріалу.
За джерелами знань методи поділяються на:
1. Словесні методи:
  • метод розповіді (розповідь-вступ, розповідь-виклад, розповідь-висновок);
  • метод навчальної лекції (усний, послідовний системний виклад змісту наукового питання);
  • метод співбесіди (у формі діалогу);
  • опрацювання підручника.
2. Наочні методи:
  • метод ілюстрацій (показ ілюстративних засобів);
  • метод демонстрацій (проведення дослідів, наведення прикладів, показ моделей);
3. Практичні методи навчання:
  • метод вправ з ТЗН (робота учнів із звукозаписуючою та звуковідтворюючою апаратурою, мультимедійними засобами навчання та комп’ютерами);
  • лабораторні роботи;
  • виконання практичних вправ, тестових завдань.
За формою викладу навчального матеріалу методи поділяються на:
1. Індуктивний метод – це вивчення інформації від часткового до загального. Використовується при виконанні практичних завдань.
2. Дедуктивний метод – виклад від загального до часткового. Викладач на початку подає загальні положення, далі викладає цілу систему понять, після чого переходить до викладу конкретних завдань.
3. Репродуктивний метод – активне сприйняття і засвоєння навчальної інформації. Учні повинні запам’ятати те, що почули, або виконати завдання за зразком. Цей метод мало сприяє розвитку самостійності і гнучкості мислення, навичок пошукової і творчої діяльності. Надмірне його використання може призвести до формального “зазубрювання”.
4. Проблемно-пошукові методи в сучасній педагогіці вони визнані пріоритетними, оскільки дають змогу розвинути навички творчої навчально-пізнавальної діяльності, сприяють свідомому і самостійному оволодінню знаннями.
5. Проблемне навчання побудоване на основі розв’язання проблемної ситуації. 
Проблемне навчання поділяється на декілька рівнів:
І рівень – викладач висуває проблему і сам її вирішує в процесі пояснення.
ІІ рівень – викладач разом з учнями розв’язує поставлену проблему.
ІІІ рівень – учні самостійно розв’язують проблемну ситуацію, створену викладачем.
ІV рівень – проблему формулюють і розв’язують самі учні.

Класифікація уроків

У сучасній дидактиці уроки класифікують залежно від провідної дидактичної мети:
  • уроки засвоєння нових знань;
  • уроки осмислення нових знань, формування умінь і навичок на основі знань, або уроки закріплення вивченого;
  • уроки повторення, узагальнення і систематизації вивченого;
  • уроки контролю і корекції знань;
  • уроки аналізу контрольних робіт.

Урок засвоєння нових знань

Мета: оволодіння учнями новими навичками, матеріалом та новими способами діяльності.
Структура
1. Організаційний момент.
2. Підготовка до сприйняття матеріалу або актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Оголошення теми, мети, завдання уроку.
5. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння).
6. Осмислення нових знань, умінь.
7. Закріплення, систематизація та узагальнення.
8. Контрольно-коригувальний етап.
9. Підбиття підсумків уроку.
10. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Найчастіше таким уроком є вступний урок курсу (теми, розділи), коли він незначною мірою пов’язаний з темою попереднього уроку. Також доречного обрати цей тип у випадку, коли зміст матеріалу складний, об’ємний, містить значну кількість нових понять і положень.  Може використовуватись пояснювально-ілюстративний, проблемний виклад. Заняття можна провести у формі бесіди, лекції, уявної подорожі чи екскурсії, відеоуроку, навчальної конференції з підготовленими доповідями (повідомленнями) учнів. Під час проведення уроку доречні конспектування, складання тез, опорних схем, робота з підручником, картою, довідниками тощо. Головне – щоб вивчення нового матеріалу учнями відбувалося не пасивно, а в ході різноманітної активної пізнавальної діяльності.

Урок формування та вдосконалення вмінь і навичок

Мета: закріплення й усвідомлення раніше засвоєного матеріалу (знань, умінь, навичок) і формування нових навичок та вмінь.
Для проведення таких уроків використовується практична робота.
Структура
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань та їх коригування. Повідомлення теми й мети.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Вступні вправи (можуть поєднуватись із поглибленням або вивченням невеликих порцій нового матеріалу та ознайомлення з правилами, алгоритмами виконання певних дій).
5. Пробні та тренувальні вправи (використання вивченого в стандартних умовах).
6. Творчі вправи.
7. Підсумки уроку.
8. Домашнє завдання.
Уроки формування та вдосконалення вмінь і навичок можуть проводитись у вигляді ігор, змагань, уявних експедицій тощо та поєднувати й індивідуальні, і фронтальні, і групові методи роботи.

Урок використання знань, умінь і навичок

Коли на практичну роботу відводиться ціле завдання, то може бути використаний такий тип уроку, як урок використання знань, умінь і навичок.
Структура таких уроків складається з таких етапів:
1. Перевірка домашнього завдання; коригування опорних знань, умінь, навичок.
2. Повідомлення теми й мети уроку.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Загальний інструктаж, усвідомлення учнями алгоритму дій.
5. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя.
6. Звіт про виконання роботи. Узагальнення й систематизація результатів роботи.
7. Підсумки уроку.
8. Домашнє завдання.

Урок закріплення знань, умінь і навичок (уроки повторення)

Мета: повторення та закріплення, уточнення та поглиблення попередньо засвоєних знань, умінь і навичок.
Особливістю й одночасно складністю цього типу уроків є вміння визначати обсяг навчального матеріалу, виділяти головні ідеї, поняття, правила й добирати відповідні завдання.
Структура
1. Повідомлення теми, мети уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Повторення основних понять теми.
4. Повторення основних закономірностей, правил теми.
5. Виконання практичних завдань на повторення й закріплення основних умінь і навичок.
6. Підсумки уроку.
7. Домашнє завдання.

Урок систематизації й узагальнення знань

Мета: встановлення рівня оволодіння учнями основними теоретичними знаннями, повторення, більш глибоке осмислення навчального матеріалу, приведення його до певної системи.
Структура
1. Повідомлення теми й мети уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Відтворення та коригування опорних знань.
4. Узагальнення та систематизація понять.
5. Засвоєння провідних ідей і теорій на основі широкої систематизації.
6. Домашнє завдання.
Для систематизації та узагальнення виділяються ключові питання відповідного курсу. Систематизація передбачає певну форму відображення окремих фактів у певній системі взаємозв’язків-схему, узагальнюючу таблицю тощо. Урок такого типу може проходити у формі оглядової лекції, бесіди, опитування й виконання системи завдань та ін.

Урок перевірки та коригування знань, умінь і навичок.

Мета: перевірка якості та міцності засвоєного матеріалу, сформованості умінь і навичок; внесення коректив.
Структура
1. Повідомлення теми та мети уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Перевірка знання фактичного матеріалу та основних понять.
4. Перевірка глибини усвідомлення знань.
5. Використання знань у стандартних умовах.
6. Використання знань у змінених умовах.
7. Збір виконання завдань (їх перевірка, оцінювання, аналіз, як правило, виконується до наступного уроку).
8. Підсумки уроку .
9. Домашнє завдання.
Якщо робота проводиться письмово, то пункти 3-6 відображають логіку побудови завдань контрольної роботи.
Такі уроки проводяться наприкінці вивчення теми, розділу й виконують цілу низку функцій: контролюючу, навчальну, виховну, діагностуючу та ін.
Уроки перевірки можуть бути організовані досить різноманітно (у вигляді ігор-змагань, аукціонів, огляду знань тощо), мають широкі можливості для поєднання і індивідуальної, і групової роботи.





Комментариев нет:

Отправить комментарий